קרדיט תמונה טקס סיום קצינים: דובר צה"ל

חיילים במעגל

77% דורשים: תנו לצה''ל לנצח

68% מהציבור הישראלי מסכימים שתהליך אוסלו היה כישלון. 60% רואים בדונלד טראמפ הנשיא הכי פרו-ישראלי אי פעם.

By:
יוני קמפינסקי
March 7, 2019
מקור:
ערוץ 7

סקר חדש שנערך עבור פורום המזרח התיכון ותכנית הניצחון הישראלי, מצביע כי %65 מהציבור היהודי בישראל מאמין שישראל צריכה להגיע לניצחון והכרעה בעימותים הצבאיים מול הפלסטינים כדי לסיים את הסכסוך.

מדובר באמירה ציבורית חד משמעית על רקע הקולות הנשמעים לאחרונה מבכירים במערכת הביטחון כי ישראל נמצאת בצומת דרכים מול עזה ושאלת ההכרעה עולה שוב לסדר היום. 77% מהנשאלים הסכימו כי בסבב הבא מול חמאס או חיזבאללה יש לשאוף להכרעה צבאית ו"לתת לצה"ל לנצח".

הסקר נערך על ידי מכון רפי סמית, לפי מדגם מייצג של 800 איש בקרב האוכלוסייה היהודית הבוגרת בישראל.

במישור המדיני נראה כי הישראלים אינם מוטרדים לקראת הצגת תכנית השלום האמריקנית והתנאים שיציג ממשל טראמפ. מהסקר עולה כי %59 מהישראלים רואים בנשיא ארה"ב דונלד טראמפ כנשיא הכי פרו ישראלי אי פעם, לעומת רק %25 מהנשאלים שהביעו דאגה כי בעתיד טראמפ עוד "יגבה מחיר" עבור תמיכתו בישראל.

בהמשך לכך, רק 21% הצהירו על דאגה מהאפשרות כי הנשיא טראמפ יכיר במדינת פלסטין שבירתה ירושלים, בעוד 62% אינם מאמינים כלל שזה יקרה. יחד עם זאת, למרות החלטת טראמפ להעביר את השגרירות לירושלים, מרבית הישראלים עדיין תופסים את סוגיות ירושלים והפליטים כמכשול הקשה ביותר בסכסוך; 24% רואים בירושלים כמכשול הקשה ביותר לפתרון הסכסוך, ו-25% מאמינים כי סוגיית הפליטים היא הקשה ביותר לפיצוח.

הממצאים של הסקר יוצגו בכינוס השדולה לקידום תודעת הניצחון הישראלי, שיתקיים מחר (שלישי) במשכן הכנסת, תחת הכותרת: "25 שנים לאוסלו – זמן לחשיבה חדשה". ואכן גם בנושא זה, לציבור היהודי בישראל אמירה ברורה: 68% מהנשאלים הסכימו כי "תהליך השלום של אוסלו היה כישלון". נתון מעניין נוסף בהקשר זה מצביע על נטישה מוחלטת של הנוסחה "שטחים תמורת שלום"; 67% מהנשאלים אינם מאמינים כי יש בנוסחה זו כדי להיות בסיס למו"מ עתידי בין הצדדים.

לדברי גרג רומן, מנכ"ל פורום המזרח התיכון, "תוצאות הסקר מעבירות מסר ברור להנהגה הישראלית כי הגישה שננקטה עד כה לפתרון הסכסוך חייבת להשתנות. אנו עדים לתהליך התפכחות חוצה מפלגות של ישראלים מכל הקשת הפוליטית שאיבדו אמון בתהליכים מדיניים דוגמת אוסלו, ומבינים יותר את הצורך בניצחון והכרעה. מדובר בקריאה מהדהדת של הציבור היהודי בישראל שמבקש מההנהגה שלו דבר פשוט: ניצחון ישראלי".

לפי הסקר עולה כי רוב הציבור היהודי בישראל מאמין כי הניצחון וההכרעה חשובים לא רק בצד הישראלי, אלא גם בצד הפלסטיני. 58% מהנשאלים הסכימו כי ההכרה הפלסטינית בהפסד היא תנאי הכרחי לסיום הסכסוך.

בעיני הציבור היהודי בישראל, הסיבה העיקרית לעוינות המתמשכת של הפלסטינים כלפי ישראל מקורה כלל לא ביחסים בין הצדדים, אלא בתפיסת העולם האסלאמית; רק 21% רואים בכיבוש כסיבה העיקרית לעוינות הפלסטינית, לעומת 38% שמייחסים זאת לתפיסת העולם האסלאמית. באופן דומה, רק 3% בלבד מהנשאלים רואים בהתנחלויות כסיבה העיקרית לעוינות הפלסטינית.

בתשובה לשאלה לגבי הדרכים להשגת הכרה פלסטינית בישראל כמדינת העם היהודי, המו"מ המדיני ותהליכים דיפלומטיים עדיין נתפסים כדרך הטובה ביותר. על פי תוצאות הסקר, 39% מהנשאלים מאמינים במו"מ לקבלת הכרה פלסטינית, לעומת 28% ו-23% שמאמינים כי הכנעת הרצון הפלסטיני או לחץ כלכלי ישיגו את המטרה (בהתאמה).

השדולה לקידום תודעת הניצחון הישראלי פועלת בהשתתפות 26 ח"כים מרוב מפלגות הבית אשר מאמינים כי הסכסוך הישראלי-פלסטיני יסתיים רק כאשר ההנהגה הפלסטינית תכיר בישראל כמדינת הלאום היהודי ותודה בתבוסתה במלחמתה רבת השנים כנגד ישראל.

יושבי ראש השדולה הינם ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו), ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד) וח"כ אברהם נגוסה (ליכוד). השדולה פועלת בתיאום יחד עם שדולה מקבילה בקונגרס האמריקאי - "The Congressional Israel Victory Caucus" .

קרדיט תמונה טקס סיום קצינים: דובר צה"ל

recommended articles
הרשאות שיווק,  נא לבחור את כל הדרכים שאתה רוצה לשמוע מן הפורום המזרח התיכון:
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.