טנק

גיוס לוחמות לשריון "יש קושי פיזי שקשה לגשר עליו"

נוה דרומי ששירתה כמדריכת שריון בצה"ל מסבירה כי שילוב הנשים בשריון בעייתי ולא נכון. "לא בטוח שכוכבי רצה את זה"

By:
אורלי הררי
March 14, 2020
מקור:
ערוץ7

נוה דרומי, מנכ"לית ''פורום המזרח התיכון'' בישראל, התייחסה היום (ראשון) להחלטת הרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי להמשיך בפיילוט שילוב הנשים בשריון על אף הפערים שהתגלו עד כה.

דרומי, ששירתה כמדריכת שריון, סיפרה בחשבון הטוויטר שלה: ''הייתי מדריכת שריון במגמת טען. זאת אולי לא הדעה הפופולארית, אבל לדעתי יש קושי פיזי שקשה לגשר עליו אלא אם פגזי 105 ו-120 מ"מ השילו ממשקלם.

''וזה עוד מבלי לדון על המצבים הלא נעימים של צוות מעורב בתוך המרחב הסופר צפוף של הטנק. לא בטוח שכוכבי רצה את זה, אבל בעולם של היום אין ברירה", כתבה.

בהמשך הוסיפה דרומי כי ''ההחלטה של כוכבי צורמת בייחוד לאור הביקורת הקשה שמעלה האלוף בריק על מוכנות צה"ל. להשקיע בשילוב נשים זה לא רק בעייתי מהרבה סיבות שכבר דנו בהן, אלא גם לא הזמן הנכון. צבא שלא יכול להילחם בשתי חזיתות לא יכול להרשות לעצמו להתעסק בענייני צבא וחברה''.

כאמור, הרמטכ"ל כוכבי קיים במהלך השבועות האחרונים סדרה של דיונים בנוגע לשילוב לוחמות בטנקים במערך הגנת הגבולות, בצילן של שתי עתירות שהוגשו לבג"ץ בנושא.

במסגרת הדיונים נכללו על פי הודעת דובר צה"ל בירור יסודי של ההישגים ותוצאות הפיילוט, העמקה בתובנות הפיילוט, ניתוח נתונים רפואיים ותובנות ממערכים אחרים של נשים לוחמות בצה"ל.

הבוקר (ראשון) סיכם הרמטכ"ל כי הפיילוט הצביע על פוטנציאל לשילוב נשים בטנקים במשימת הגנת הגבולות, אך גם הצביע על פערים בעמידה בכשירויות הנדרשות.

לאור זאת קבע כוכבי כי על מנת להשלים את כלל הנתונים הנדרשים לקבלת החלטה נכון יהיה להמשיך ולהתקדם לשלב הבא בתהליך בחינת שילוב נשים בטנקים במשימת הגנת הגבולות.

השלב הבא של הבחינה יתבסס על העקרונות הבאים:

א. קביעת פרמטרים רלוונטיים למיון בהתבסס על תובנות הפיילוט.
ב. הרחבת היקף הלוחמות והרחבת פרק ההתנסות המבצעית.
ג. הכשרה מותאמת לנשים בהיבטי הרפואה, התזונה והאימון הגופני.
ד. טנקים מגדריים (קרי צוות הטנק יהיה במגדר זהה).
ה. בשלב הפעילות המבצעית השייכות הארגונית תהיה למערך הגנת הגבולות באוגדה 80.
ו. השלב הבא יחל במהלך שנת העבודה הנוכחית.

מדובר צה"ל נמסר עוד כי "בתום תקופת ההכשרה והפעילות המבצעית תבוצע הערכת מצב ותקבענה החלטות להמשך. כל ההחלטות יתקבלו לאור שיקולים מקצועיים ומבצעיים בלבד ובהתאם לצורכי הצבא".

ביום חמישי האחרון עתרו לבג"ץ אסנת לוי ונגה שינה, מפקדות הטנק הראשונות בתולדות צה״ל, שהוכשרו במסגרת הפיילוט לשילוב נשים בשריון, ואפיק שמע, אחד הקצינים שליווה את הכשרתן, נגד שר הביטחון נפתלי בנט והרמטכ״ל אביב כוכבי. בעתירה דרשו לוי, שינה ושמע מהשופטים להורות לשר הביטחון ולרמטכ״ל לגייס נשים לשריון.

נציין כי מדובר בעתירה שניה במספר בנושא זה, לאחר שבחודש ספטמבר האחרון עתרו הצעירות אור אברמסון ומעיין הלברשטאט לבג"ץ בדרישה לאפשר להן להתמיין לתפקידי לחימה בחיל השריון.

בצל העתירות נאלץ צה"ל לחדש את הדיונים בשאלת תוצאות פיילוט שילוב הלוחמות בצוותי טנקים, והבוקר, כאמור, פורסמה החלטת הרמטכ"ל.

recommended articles
No items found.
הרשאות שיווק,  נא לבחור את כל הדרכים שאתה רוצה לשמוע מן הפורום המזרח התיכון:
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.