צילום: דובר צה״ל

חיל האויר

כן, זו סרבנות. והיא הרסנית לצה"ל

במלחמות ישראל לחמו זה לצד זה ובאחוות לוחמים דתיים וחילונים, שמאלנים וימנים, גברים ונשים, דרוזים ויהודים - למרות ולצד מחלוקות פוליטיות • האחווה הצבאית כולה עומדת בסכנה אם השירות יהפוך לעל-תנאי

By:
אלוף (מיל') יצחק בריק
September 19, 2023
מקור:
N12

למי שעדיין לא הבין, עוד לפני שהטייסים וקציני היבשה מימשו את סרבנותם להתגייס לשירות מילואים, צה"ל לא כשיר למלחמה האזורית הבאה. כדאי לו, ולכולנו, שנתעורר.

הסירוב להתגייס, אם וכאשר זה יתממש, יביא למצב אל-חזור בצה"ל. פירושו, לא תהא כבר אפשרות לשקם את הצבא ולהחזירו לכשירות למלחמה. הסרבנות תפגע בכל חלקה טובה, ברקמה הדקה והעדינה של הלב הפועם בצבא. סרבנות של מאות ואולי אלפים תביא לפגיעה במוטיבציה, ברוח הלחימה, בלכידות, בערבות הדדית איש לרעהו, ברעות ואחוות הלוחמים. תתפתח שנאה בין מילואימניקים שיתגייסו לצבא לבין אלו המסרבים להתגייס. הפוליטיקה תיכנס בענק לצבא ויחד איתה גם השנאה הקשה. אין מנוס מלהניח שזה יחלחל גם לתוך הצבא הסדיר.

כוחות מילואים של צה"ל מפטרלים בחווארה (צילום: נאסר אישתייה, פלאש 90)
הסרבנות תפגע בכל חלקה טובה - גם בכוחות הסדיר, ארכיון | צילום: נאסר אישתייה, פלאש 90

במלחמות ישראל לחמו זה לצד זה ובאחוות לוחמים דתיים וחילונים, שמאלנים וימנים, גברים ונשים, דרוזים ויהודים. כל האידיליה הזו תיפסק באחת ברגע שהסרבנות תיכנס לצבא. זה יקרה ביחידות רבות מאוד, בזרועות הים, האוויר והיבשה, וזה יקיף את כל הצבא.

זהו מצב של הרס מוחלט שאין ממנו דרך חזרה. לכן, על הדרג הביטחוני והמדיני למצוא את הנוסחה למנוע את תהליך הזה. האשמות הדדיות של הניצים משני הגושים, איש ברעהו, לא יעזרו. במידה והסרבנות תתממש בפועל, היא תגרום להתפוררות סופית של הצבא.

צריך להסתכל רק על מבחן התוצאה. במידה והסרבנות תתממש, התוצאה תהיה הרת אסון עד כדי אובדן מוחלט של היכולת להתמודד מול אויבינו החורשים את רעתנו ורואים את המתרחש במדינה. צריך להבין שאף גוש בין הניצים לא יצא עם ידו על העליונה, לא יהיו פה מנצחים אלא רק מפסידים, משום שאי אפשר לנצח חצי עם. לא השמאל ינצח את הימין ולא הימין ינצח את השמאל, מי שיפסידו בגדול זו המדינה ואזרחיה, עם אפשרות סבירה שבמצב הזה נגיע על עברי פי פחת ואז, הנותרים לאחר האסון הנורא, יתפסו ראשם בידיהם ויבכו על מר גורלם ועל מר גורלו של עם ישראל.

כינוס חירום של ראשי מערכת הביטחון

רק אז יבינו הנותרים בשני הגושים הניצים, הימין והשמאל, איזו טעות איומה הם עשו על כך שהם הלכו כל אחד מהם עם צדקת דרכו על פי ראות עיניהם, מבלי להתחשב ולנסות להבין איש לרעהו ולהגיע להסכמה שתציל את המדינה מאויביה הקמים עליה לכלותה.

הכותב שירת בחיל השריון כמפקד חטיבה, אוגדה וגיוס וכמפקד המכללות הצבאיות. כיהן במשך עשור כנציב קבילות החיילים. בעל עיטור העוז על לחימה כמפקד פלוגה במילואים במלחמת יום הכיפורים. חבר בפרויקט הניצחון הישראלי

recommended articles
No items found.
הרשאות שיווק,  נא לבחור את כל הדרכים שאתה רוצה לשמוע מן הפורום המזרח התיכון:
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.