למען שלום אמיתי: תנו לישראל לנצח

דווקא עכשיו, כאשר ישראל זוכה למעמד חסר תקדים בזירה הבינ”ל, עלינו לאפסן את תפיסת הפייסנות הוויתורים ולעבור למחשבה של ניצחון

By:
אלכס סלסקי
March 5, 2019
מקור:
מידה

המונח “ניצחון” עולה בתקופה האחרונה לשיחהציבורי-ביטחוני. בראיון שהעניק בשנה שעברה שר הביטחון דאז אביגדור ליברמן, הוא הצהירכי הערך המרכזי של צה”ל אשר מנחה אותו בבחירתו של רמטכ”ל חדש הינו ערך הניצחון.  גם הרמטכ”ל הנכנס אביב כוכבי הצהיר בנאומו הראשוןכי המטרה של צה”ל היא “ניצחון במלחמה”, ואף הורה לאחרונה לקיים סמינר ניצחון למטה הכללי של צה”ל.

 

בשנה וחצי האחרונה פעלה בכנסת שדולה לחיזוקתודעת הניצחון בראשות חברי הכנסת עודד פורר (ישראל ביתנו), אברהם נגוסה (הליכוד) ואלעזר שטרן (יש עתיד). לפני מספר חודשים, עם תחילת מערכת הבחירות, גם שר החינוך נפתלי בנט,אימץ את המונח “ניצחון” והכליל את הסלוגן “ישראל חוזרת לנצח” במפלגתו החדשה “הימין החדש”.

 

המונח “ניצחון” בהקשר הביטחוני הופיע גםבסיסמאות מפלגת ‘חוסן ישראל’ בראשות גנץ, וגם הנשיא ריבלין הצהיר שהגיע עת לנצח במהלךדבריו בכנס המכון לביטחון לאומי לפני מספר שבועות. בסרטון הבחירות של מפלגת העבודהאלוף (מיל) טל רוסו אומר: “הציונות היא להיכנס לקרב בלתי אפשרי ולנצח”.

 

 

 

כמובן שחלק מכך היא רטוריקת בחירות, בההמנהיגים מימין ומשמאל מתחרים על תדמית קשוחה במלחמה נגד הטרור, אך אפילו בשיח הבחירותמדובר בשימוש חריג במונח “ניצחון” לעומת מערכות בחירות קודמות. יתרה מזו, כפי שציינתי,השיח על ניצחון התחיל לפני מערכת הבחירות וחלק ממנו לא בא מהפוליטיקאים, אלא מראשי מערכת הביטחון.

 

השימוש במונח “ניצחון” בהקשר של היחס לאויבאינו מובן מאליו. השיח הזה לא נשמע במחוזותינו במשך שנים ארוכות ואף היה מוקצה בשיחהישראלי. המילה “ניצחון” כפתרון לסכסוך נתפסה כגסה, כוחנית, לא שוויונית ומיליטנטית.מנגד התרגלנו שברירת מחדל בשיח הם מונחי פיוס, משא ומתן וויתורים כואבים.

 

הגיע הזמן, 25 שנים לאחר הסכמי אוסלו,13 שנים להתנתקות ושמונה שנים מאז תחילת האביב הערבי, להתפכח, ללמוד לקחים ולהכיר בכישלונושל שיח הפיוס והנסיגות. הגיע הזמן ללמוד מן ההיסטוריה. הסכמי שלום תמיד היו תוצאה שלהכרעות, בהן צד אחד הובס וצד שני ניצח באופן שאפשר לו לכפות את התנאים על היריב המובס.

 

עוצמה בינלאומית

אנחנו רואים בשנים האחרונות ניצני הבנהממדינות מערב אירופה, ועוד יותר מכך ממדינות ערב, כי ישראל איננה הבעיה של המזרח התיכוןאלא חלק מרכזי מהפתרון. כמובן שהאיום האיראני מקרב את השחקנים, אך זה קורה בעיקר כיישראל הפכה למעצמה טכנולוגית , כלכלית וצבאית. לא מדובר בקבלה או הסכמה עם הצדק שלישראל, אלא בהפנמה שעדיף לשתף פעולה עם מדינת ישראל מאשר להילחם בה.

 

בהמשך לכך, עלינו להוכיח לאויבים שלנו שאיןלהם להמשיך להיאבק בנו. דווקא עכשיו, כאשר מדינת ישראל זוכה למעמד חסר תקדים בזירההבינלאומית ולשיתוף פעולה עם מדינות ערב, עלינו לעמוד על שלנו ולהכריע את אויבנו. רקהכרעה חד-משמעית תגרום לפלסטינים להפנים את תבוסתם וחוסר התכלית במאבק מזוין נגדנו.

 

לצערנו ניסיון העבר מראה כי דווקא ברגעהאמת, כאשר האויבים שלנו נחלשו ואנחנו התחזקנו – החלטנו לחמול ולוותר במקום לחתור להכרעתם.זה קרה לפני 25 שנה עם אוסלו, דווקא אחרי נפילת ברית המועצות, הפטרון של אויבנו אז,ואחרי גל העלייה הגדול והמשכיל של יהודי ברית המועצות שחיזק את ישראל. זה קרה כאשרדווקא אחרי נפילת המשטר העוין של סדאם חוסיין שהיה פטרון נדיב של הטרור הפלסטיני, הממשלההחליטה לסגת מעזה. זה קורה בימים אלה, כאשר למרות מעמדנו הגיאו-פוליטי המתחזק, בריתחזקה מתמיד עם ארה”ב והיחלשותו של האיחוד האירופי, אנחנו שוב נמנעים מהכרעה.

 

אסור שזה יקרה שוב. הטענה שישראל הינה מדינהקטנה שלא יכולה להרשות לעצמה לעמוד מול מעצמות אינה נכונה עוד בימינו. ישראל בשנת2019 הינה מעצמה על פי כל הקריטריונים הרלוונטיים.

 

שינוי בחשיבה

פרופ’ דניאל פייפס, היסטוריון אמריקאי יהודיהמשמש כנשיא פורום המזרח התיכון, הטיב להגדיר זאת: “שלום לא עושים עם אויבים, אלא עםאויבים לשעבר. לאורך ההיסטוריה האנושית המלחמות הסתיימו כשצד אחד הובס והרים ידיים”.

 

כך היה מאז ומעולם, וכך ימשיך להיות. עלינולהפנים זאת ולפעול בהתאם במקום לחלום על שינוי הלכות עולם. לכן, חשוב מאוד שנכניס סופיתאת מונחי הפיוס והוויתורים למגירה, ונתחיל לדבר ובעיקר לחשוב במונחי ניצחון והכרעה,גם אחרי הבחירות.

 

אלכס סלסקי הוא  מנכ”ל תנועת ישראל ביתנו העולמית, חבר בהנהלת ההסתדרותהציונית ובחבר הנאמנים של הסוכנות היהודית, מרצה בחוג לפוליטיקה ותקשורת במכללה האקדמיתהדסה בירושלים.

recommended articles
הרשאות שיווק,  נא לבחור את כל הדרכים שאתה רוצה לשמוע מן הפורום המזרח התיכון:
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.