דניאל סימן

ניצחון ישראלי נחוץ לסיום הסכסוך

רק התנהלות ישראלית חד משמעית ונחושה, עקבית ומרתיעה תוכל לגרום לשינוי תפיסה אצל האויב.

By:
דניאל סימן
August 22, 2019
מקור:
ערוץ 7

ישראל נמצאת מול הערבים והפלשתינאים במבוי סתום מאז חתימת הסכמי אוסלו, שעל אף הבטחות ה"מומחים", לא הניבו את סיום הסכסוך המיוחל.

ההיסטוריה מראה לנו שמלחמות מגיעות לקיצן לא באמצעות משא ומתן אלא דרך תבוסה וניצחון. לפי ההיסטוריון הצבאי ויקטור דיוויס הנסון, "סכסוכים התמשכו לאורך ההיסטוריה כאשר האויב לא הובס לחלוטין ולא נכפו עליו הרצונות המדיניים של הצד המנצח".

הכוונה בתבוסה היא ויתור על שאיפות המלחמה. ניצחון משמעו – הטלת הרצון שלך על האויב בהצלחה. ללא ההבנה הזו הסכסוך ימשך, כמו שקורה כבר רבע מאה.

בסקר שערכנו לאחרונה, 84% מהישראלים ציינו כי חשוב להם להשיג ניצחון מול הפלשתינאים. בקרב הציבור המסורתי/ דתי/ חרדי עלו המספרים ל-88 אחוזים, ובקרב מצביעי הליכוד נרשם נתון כמעט מוחלט של -93%. אבל באשר לשאלה האם ישראל מנצחת כרגע בסכסוך, ענו רק אחוזים בודדים תשובה חיובית.

באשר לשאלה כיצד מגדירים הישראלים ניצחון על הפלסטינים, ציינו 32% כי ניצחון הוא וויתור של הפלסטינים על רצונם לחסל את מדינת ישראל, בעוד 32% בחרו בהסכם שלום עם הפלסטינים וסיום הסכסוך, 14% הצביעו דווקא על הכרה של המדינות הערביות בישראל, ו-12 אחוזים רואים ביחס שווה לו תזכה מדינת ישראל בקרב הקהילה הבינלאומית כניצחון.

לכן, על מנת לזכות בהכרה פלשתינית, ישראל חייבת לחזור למדיניות ההרתעה הוותיקה, ולהעניש את האויב בחומרה בכל פעם שהוא תוקף. לדוגמה: כאשר נורות רקטות מעזה לעבר שטח ישראל, יש לקצץ בהקצבות המים, המזון והחשמל שמעניקה ישראל לרצועה.

זוהי הרתעה. מדובר ביותר מאשר טקטיקה נחושה מול האויב, בה אחזו רוב ממשלות ישראל. משמעות ההרתעה היא פיתוח מדיניות עקבית שתשבור את סרבנות הפלשתינית, ותעודד אותם להכיר בישראל כעובדה קיימת.

לשם כך חייב לחול שינוי גם במערכת הביטחון הישראלית. שנים רבות מדי פעלו מתוך הנחת היסוד לפיה ניצחון אינו נמנה על מטרות הצבא. מערכת הביטחון ראתה את עצמה כמשטרה המגינה על אנשים. קצין שהולך לקרב, העדיפות הראשונה שלו צריכה להיות ניצחון ולא מגננה. זה מה שמשטרה עושה, לא מה שצבא אמור לעשות. ככה מטפלים בפושעים, לא באויבים . לאחרונה נראה שינוי במגמה והרמטכ"ל כוכבי מקדם את ערך הניצחון שוב.

חשוב לזכור שישראל לא צריכה לנסות לרצות את אויביה, אלא להכריע אותם. בניגוד למה שניתן היה לחשוב, גם הפלשתינים זקוקים לניצחון ישראלי כדי להתקדם ממצבם הנוכחי, בו הם מדשדשים בקיצוניות ואלימות, ולהפוך לעם מצליח.

החמאס בעזה היא רק הבעיה הבוערת. פרויקט הניצחון הישראלי מעוניין לשנות את הגישה של המדינה בנושא המאבק עם הפלשתינאים באופן כללי. הרי ההבדלים הפוליטיים בין הפלגים הפלסטינים בסוגיה זו הם טקטיים בלבד: הרשות הפלשתינית חותרת לחיסול ישראל באמצעות משא ומתן והשגת ויתורים, ואילו חמאס נותר עקבי בעמדתו של דחיה מוחלטת והשגתה באמצעים צבאיים. רק התנהלות ישראלית חד משמעית ונחושה, עקבית ומרתיעה תוכל לגרום לשינוי תפיסה אצל האויב.

פרויקט הניצחון הישראלי קם כדי להזכיר לציבור הישראלי שיש גישה אחרת, מוכחת היסטורית, שיכולה להביא לסיום הסכסוך. בסופו של דבר, ניצחון ישראלי יטיב עם כל הגורמים באזור.

recommended articles
No items found.
הרשאות שיווק,  נא לבחור את כל הדרכים שאתה רוצה לשמוע מן הפורום המזרח התיכון:
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.